Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szent Cecil Ének- és Zeneegyesület

Szent Cecil Ének- és Zeneegyesület, Szatmárnémeti, 1874-1948: a szatmárnémeti székesegyház énekkara köré szerveződő egyesület. - Nitsch József szegyh. karnagy alapította. Széchenyi u. épületét (2005: 1. Decembrie 1918. u. 15.) →Irsik Ferenc knk. vásárolta, hogy otthont, tanuló- és gyülekezőhelyet biztosítson az egyh. zene művelőinek. Nagytermét hangversenyteremnek, pincéjét gabonaraktárnak használták, ennek jövedelméből biztosították az épület és az intézmény fenntartását. Az épületet 1948: államosították, a ~et megszüntették. A szatmári ppség 2005: visszakapta az épületet. B.L.B.

Schem. Szat. 1904:376. - Bura László: Szatmárnémeti kialakulása és fejlődése épületei és műemlékei tükrében. Többekkel. Szatmárnémeti, 2002:64.